Facebook
Twitter
Instagram
Silivri Haberleri
İstanbul
AÇIK
31°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Genel 5 Temmuz Cuma hutbesi paylaşıldı: "Zarûrât-I Hamseyi Muhafaza Edelim"

5 Temmuz Cuma hutbesi paylaşıldı: "Zarûrât-I Hamseyi Muhafaza Edelim"

5 Temmuz tarihli Cuma hutbesinde "Zarûrât-ı Hamseyi Muhafaza Edelim" konusu işlendi. Hak, adalet, huzur ve barış vurgulandı, birlik ve kardeşlik mesajı verildi.
yazar
Yusuf Eker
İmtiyaz Sahibi
5 Temmuz Cuma hutbesi paylaşıldı: "Zarûrât-I Hamseyi Muhafaza Edelim"

5 Temmuz tarihli Cuma hutbesi okuyucularla buluştu ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan cuma hutbesinin konusu ve metni din hizmetleri.diyanet.gov.tr internet adresinde paylaşıldı. Bu haftaki hutbenin başlığı "Zarûrât-I Hamseyi Muhafaza Edelim" olarak belirlendi. İşte hutbenin içeriği:

Değerli Müslümanlar! Yüce Rabbimiz ayet-i kerime ile barış ve esenlik dini olan İslam'a girmemizi emrederken, şeytanın tuzaklarına düşmememiz gerektiğini hatırlatmaktadır. Peygamber Efendimiz'in hadis-i şerifinde ise, Müslüman olmanın diğer Müslümanların hakkına saygı göstermekle mümkün olduğunu vurgulamaktadır.

Müminler! Dinimiz İslam'ın temel hedeflerinden biri, adalet ve merhametin hâkim olduğu bir toplumun inşasıdır. Bu hedefe ulaşmanın yolu, beş temel hakkı korumaktan geçer ki bu haklara zarar vermek haramdır.

Rahmet elçileri olan peygamberler, canın, dinin, malın, aklın ve neslin emniyetini sağlamak için çaba sarf etmişlerdir. Hz. Muhammed Mustafa'nın hayatı da güvenilir bir toplumun oluşturulmasına yönelik örneklerle doludur.

Sevgi, saygı, adalet, merhamet, iyilik ve hoşgörü gibi değerler, İslam'ın temel prensipleridir. Bizler de çevremize huzur ve güven vererek, toplumu olumsuz etkileyen davranışlardan uzak durmalıyız.

Zarûrât-ı hamseyi korumak, Rabbimizin rızasına ulaşmanın anahtarıdır. Böylece, huzurun ve güvenin hakim olduğu bir dünya inşa edebiliriz. Ancak, bu haklara gereken önemi vermezsek, toplumda çatışma ve kargaşa hakim olur.

Muharrem ayının ilk gününde yeni bir hicri yıla adım atacağız. Peygamber Efendimiz bu ayın faziletine vurgu yaparak, tutulan orucun büyük sevapları olduğunu belirtmiştir. Yeni yılın birlik, beraberlik ve kardeşliğimize katkı sağlamasını niyaz ediyorum.

Hayırlı cumalar dilerim.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Özel okul fiyatları katlandı | Ek masraflarla 1 milyon lirayı buluyor

Özel okul fiyatları katlandı | Ek masraflarla 1 milyon lirayı buluyor