Gaziler Günü Silivri’de Programlarla Kutlandı

20.09.2022
347
Gaziler Günü Silivri’de Programlarla Kutlandı

Gaziler Günü Silivri’de resmî tören, kahvaltı etkinliği ve sahne programı eşliğinde kutlandı. Gaziler, gazi aileleri ve şehit yakınları için düzenlenen kahvaltılı programda konuşan Başkan Yılmaz, ‘Gazilerimiz Malazgirt’ten İstanbul’un Fethi’ne, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan 15 Temmuz’a kadar birçok mücadelede Türk’ün gücünü, ferasetini, kararlılığını ve kahramanlığını dosta düşmana ilan etmiştir.’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazilik” ve Mareşal Rütbesi” verilişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü, Silivri’de resmî tören, kahvaltı etkinliği ve sahne programı eşliğinde kutlandı. Silivri sahilinde bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen resmî törene; Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Cezaevi Jandarma Tabur Komutan Yardımcısı Binbaşı Fatih Torun, Silivri İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Telat Deniz, Silivri İlçe Emniyet Müdürü Cemil Erim, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Artar, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, gaziler, gazi yakınları ve şehit yakınları katıldı. Tören kapsamında sırasıyla Silivri Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Silivri Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Silivri Şubesi Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gazi Reha Toksöz, “19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenen bu toprakların vatan olması ve devletimizin bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle anıldığı bir gündür. Üzerinde yaşadığımız toprakların vatana dönüşmesi ve bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışında saklıdır. İnanıyoruz ki bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Ben, bütün gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK DÜZENLENDİ

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ilçe protokolü şehit yakınları, gaziler ve gazi aileleri ile birlikte kahvaltılı programda bir araya geldi. Olta Restoran’da Silivri Müftüsü İsa Sağlam’ın okuduğu dualar eşliğinde başlayan program yapılan konuşmalarla devam etti.

YILMAZ: “GAZİLERİMİZ İÇİN KONU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR”

Kahvaltılı programda konuşan Başkan Yılmaz, “Gazilerimiz; milli ve manevi değerlere kalptan bağlı, milletine, bayrağına ve devletine sevdalı, ay yıldızlı al bayrak için canını feda etmeyi göze alan, ‘Konu vatansa gerisi teferruattır’ diyen kahramanlarımızdır. Gazilerimiz; koşulsuz vatan ve millet sevgisinin vücut bulmuş hali, birlik ve beraberliğimizin teminatı, topraklarımızın sigortası, bağımsızlığımızın nişanesi ve fedakârlık abidelerimizdir. Malazgirt’ten İstanbul’un Fethi’ne, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan 15 Temmuz’a kadar birçok mücadelede Türk’ün gücünü, ferasetini, kararlılığını ve kahramanlığını dosta düşmana ilan eden gazilerimiz; geçmişten bugüne kadar da ülkemiz üzerine hain emelleri olan unsurlara her daim gereken cevabı vermiştir. Şu asla unutulmamalıdır ki; 1000 yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklar bize şehitlerimizin ve gazilerimizin kutsal emanetidir. Biz ve bizden sonraki nesiller bedeli canla, kanla ödenmiş bu kutsal emanete sahip çıkacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucu kahramanlarını, rahmeti rahmana kavuşan şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; 19 Eylül Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

TOĞAN: “ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZDIR”

Başkan Yılmaz’ın ardından bir konuşma yapan Kaymakam Tolga Toğan, “Biz bu toprakların üzerinde gönlümüzce yaşayabiliyorsak, ezanlarımız susmuyorsa, bayrağımız gönderden inmiyorsa bunları şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Devlet ve millet olarak onlara olan borcumuzu ödemek için ne yapsak azdır. Bizlere bu memleketi yurt eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 19 Eylül Gaziler Günü’müz kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

ÖNDER YILMAZ SAHNESİNDE ANLAMLI PROGRAM

Kahvaltılı programın ardından Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ilçe protokolü, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 19 Eylül Gaziler Günü programına katıldı. Önder Yılmaz Sahnesinde yoğun bir katılımla düzenlenen programda gerçekleştirilen slayt gösterileri, şiir dinletileri ve müzik dinletileri katılımcıların büyük beğenisini topladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu siteye SHA tarafından içerik yüklenmektedir.